O nás

LUBOŠ FIDLER patří mezi nejzajímavější postavy české alternativní hudební scény. V 70-tých letech minulého století spoluzaložil jakožto hráč na basovou a akustickou kytaru skupiny STEHLÍK a ŠVEHLÍK, hrál v F.O.K. a v Křečanových KILHETS, složil a hrál hudbu pro inscenaci "Klíženec" DIVADLA NA OKRAJI / rež. PAVEL ŠVÁB. Začátkem 80-tých let hrál v MCH BANDu, spoluzaložil skupinu VYŠŠÍ POPULÁR, proslul také v minimalisticko - experimentálním triu JANOTA - FIDLER - RICHTER. V 90-tých letech začíná používat různé "nehudební" objekty a stavět zvukové instalace. Spolupracuje s TOBIASem GREMMLERem a ZORO BABELem (oba SRN). Spolu s Oldřichem Janotou a Štěpánem Pečírkou zakládá na samém sklonku minulého tisíciletí SPOLEČENSTVÍ PAN - zabývající se zvukovými performancemi. Svými interaktivními zvukovými instalacemi se od roku 2005 podílí též na NIKLOVĚ výstavních projektech ORBIS PICTUS or..., a PLAY, skládá a živě hraje hudbu pro inscenaci FAIDRA / rež. VIKTORIE ČERMÁKOVÁ, hostuje v brněnském duu TÍLKO a nadále spolupracuje s OLDŘICHEM JANOTOU (Voda), ŠTĚPÁNEM PEČÍRKOU (Every savage can dance) i dalšími hudebníky. V minulých letech se podílel též na projektu VODY-FUGY-VZRUCHY.

ZDENĚK KONOPÁSEK byl zakládajícím členem skupiny DVOULETÁ FÁMA (1981-83, 1987-89), hráčsky se podílel na dvou albech OLDŘICHA JANOTY, spolupracoval s PAVLEM RICHTEREM, hrával s KVARTETEM DR. KONOPNÉHO nebo s kapelou ZÁTORY. Nyní vystupuje v divadelních-hudebních představeních DIVADLA VIZITA s JAROSLAVEM Duškem, působí v karlovarské formaci FISH, FLESH, FIELD & HENRY $ a také v kapele KOLNA (Hmyzák, Jindrák a spol., od 2022). Příležitostně hraje solo na bicí soupravu. Více viz http://zdenek.konopasek.net.

V roce 2014 toto základní duo doplnil ŠTĚPÁN PEČÍRKA coby věčný host - hlas, básně, kytary... (Vyšší populár, divadlo Kolotoč, Smetena, Richter band, Společenství Pan-).

Konopásek s Fidlerem o sobě „vědí” už od začátku 80. let. Až v létě 2011 se však znovu setkali a Noční pták máchnul perutěmi. Jejich hudba osciluje mezi monotónními průzračně křehkými písněmi s úspornými, někdy absurdními texty a organickou polyrytmikou dvou bicích souprav, či intenzivními hlukovými plochami Roletofonů. Tu pak nechávají oba hudebníci ve zcela volných, zvukově vzrušujících improvizacích, průchod okamžité inspiraci.

+ + +

Noční pták hraje typicky tam, kam jsou diváci zvyklí přicházet za „jinou hudbou”. Nevyhýbá se ale ani méně běžným místům, jako jsou galerie, knihovny, industriální prostory, nebo dokonce schodiště. Vždy je ale třeba počítat s tím, že hudba Nočního ptáka je někdy opravdu nahlas. Hráči nepoužívají žádné přednatočené materiály, takže nástrojů kolem sebe mají celou řadu.

V případě jakýchkoli dotazů pište na e-mail info@nocniptak.cz. Máme také profil na Bandzone. Zdejší videa jsou přebírána z našeho kanálu na YouTube.